7412 Кондитер
Кондитер — це професійний кухар, але його майстерність цілком присвячено створенню десертів, випічки та інших кондитерських виробів. У цьому мистецтві необхідна особлива смакова пам’ять, відмінне відчуття запахів і витончений смак, величезне творча уява і навіть знання в галузі архітектури, скульптури, а так само художнього мистецтва. Кондитер зобов’язаний прекрасно розбиратися не тільки в продуктах, але і в їх поєднаннях, складі, термінах та умовах зберігання.
Тип професії: «людина — художній образ».
Коротка історія професії
Першими кондитерами були індіанці майя, що відкрили дивовижні властивості шоколаду, а жителі стародавньої Індії пізнали смак цукру з тростини і готували з нього солодкі палички (приблизно у 850-му році нашої ери).
Історія кондитерського мистецтва своїм корінням йде в глибоку старовину і нерозривно пов’язана з активним використанням меду, а потім і цукру, який вперше навчилися отримувати з соку цукрової тростини в Індії приблизно в 850-му році нашої ери. Як окреме мистецтво воно виникло і набуло широкого поширення спочатку в Італії в кінці XV-початку XVI століття. Це сталося з появою цукру в тих регіонах. До тих пір всі основні солодощі в Європі купувалися на Сході переважно у арабів, одних з родоначальників кондитерської справи в стародавньому світі.
Цікаве походження слова «кондитер». Спочатку це було італійське дієслово «кандіере», що означало «варити в цукрі». Це слово збігається з латинським дієсловом «кондитор», що означає майстра, який приготовляє їжу на професійному рівні. У пізніші часи при дворах королівських осіб та вищої знаті в Європі кондитери входили в число привілейованих слуг.
Медичні протипоказання
Робота НЕ рекомендована людям, які страждають на захворювання:
- серцево-судинної системи;
- органів дихання;
- опорно-рухового апарату з порушенням рухових функцій;
- ендокринних захворювань (цукровий діабет);
- шкірною алергією і екземою кистей рук;
- дефектами зору;
- хронічними інфекційними захворюваннями.
Вимоги до індивідуальних особливостей спеціаліста:
- фізична витривалість;
- тонка нюхова і смакова чутливість;
- координація рухів рук;
- об’ємний окомір;
- пам’ять на образи;
- спостережливість;
- охайність;
- чесність;
- відповідальність.
Вимоги до професійної підготовки
Повинен знати:
- асортимент, рецептури і технологію виготовляння простих тортів, тістечок, поштучних кондитерських і хлібобулочних виробів масового попиту, включаючи заміс тіста і виготовлення кремів, начинок, вимоги до якості;
- ґатунок борошна, його хлібопекарські якості;
- способи і прийоми оформлення виробів, техніку нанесення трафаретного малюнка за еталоном однією фарбою або з нескладними поєднанням фарб;
- техніку і способи оздоблення виробів помадкою, марципаном, шоколадом, кремом;
- режим і тривалість випікання (смаження) виробів;
- правила експлуатації відповідних видів технологічного обладнання, виробничого інвентарю, інструменту, ваговимірювальних приладів, посуду, їх призначення та використання в технологічному процесі;
- правила роботи підприємств харчування; санітарні правила для підприємств харчування;
- основи раціональної організації робочих місць;
- правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.
Вимоги до освітнього рівня осіб, які навчатимуться в системі професійно-технічної освіти
- повна загальна середня освіта (по закінченні навчання);
- без вимог до стажу роботи.
Попит на ринку праці
Зростання культури харчування та туризму збільшує попит на професійних кондитерів. Попри економічні труднощі, ресторанний бізнес в Україні продовжує розвиватися. Зростає попит на кондитерів із базовими компетентностями, завдяки яким є можливість реформування рівня знань технології приготування кондитерських виробів до світового стандарту.
Попит на фахівців-кондитерів є стабільним і стійким. Крім великих приватних і державних підприємств, майстри «солодкого ремесла» є в попиті у невеликих ресторанах, ресторанах високої кухні, кафе, кондитерських, точках громадського харчування, барах.
Споріднені професії:
- Кухар;
- Пекар;
- Бісквітник;
- Кулінар;
- Бармен;
- Офіціант;
Заробітна плата ондитера визначається обсягом відпрацьованих днів, годин або виготовленої продукції, розмір середньої заробітної плати кваліфікованого робітника складає від 28 000 до 37 000 тисяч гривен.